Foto-me-montaż

Poznaj świat niezwykłej fotografii

Jak opracowuje się książki? O jakich sprawach powinniśmy pamiętać? Jakie są najważniejsze etapy?

Niektórzy zastanawiają się jak powstaje książka, jakie działania podejmowane są w tym obszarze? Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość prosta, lecz to tylko pozory, gdyż powinniśmy pamiętać o paru kwestiach.

Początek jest oczywisty, bo nie ma książki bez pisarza, lecz w dalszych etapach pojawiają się następne podmioty, jak wydawca czy ilustrator. Oczywiście to zależne jest od pisarza, jakiego typu będzie to pozycja, czy będzie to powieść, dramat, a może scenariusz. By jednakowoż książka mogła zostać stworzona, to w pierwszej kolejności w głowie autora musi zrodzić się interesujący pomysł. Samo pisanie jest przelewaniem na papier (lub na ekran monitora) takich przemyśleń. W czasie pisania autor powinien zadbać o to, ażeby akcja była wartka oraz spójna, musi zadbać o najlepszy język. Często te same zdania poprawia się parę razy, po to, ażeby książka była jak najbardziej profesjonalna.

Książka i ilustracje
Napisał: Alicia A. L.
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jak autor zakończy pisać tekst to rozpoczyna poszukiwanie wydawcy. Dzisiaj nie jest to zbyt łatwe, bo istnieje niezbyt wysoki poziom czytelnictwa, lecz pomimo to wielu osobom się udaje. Jeśli już odnajdziemy wydawnictwo to powinniśmy przygotować się na powolny i żmudny proces przygotowań. W dużej ilości książek są piękne ilustracje, które tworzy ilustrator. Jest to plastyk, jaki zawodowo zajmuje się tworzeniem takich rysunków. Dzięki temu książka jest bardziej ciekawa i chętniej wybierana. Jednak, nim ilustrator rozpocznie tworzenie rysunków musi dokładnie przeczytać tekst, żeby tworzone przez niego ilustracje były najbardziej przypasowane do opowieści. W wydawnictwie kreuje się ostateczny projekt książki. Właściwie tworzy się tekst (http://informcc.pl/) na stronach, łączy się go z odpowiednimi ilustracjami, wybiera wielkość, kształt oraz kolor liter.

Następnie niezbędne jest stworzenie okładki książki. A jak już projekt jest gotowy to powinniśmy zrobić jeszcze korektę tekstu, czyli sprawdzić, czy wszystkie zdania i słowa w książce są poprawnie napisane. To oczywiste, że tekst nie może mieć żadnych błędów, lecz w korekcie chodzi również o to, aby ulepszyć styl tam, gdzie nie jest on do końca najbardziej właściwy. Po tym książka może bez problemu powędrować do księgarni.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-07-12 11:46:54